Producenci

Tkaniny NON CRIMP z włókna węglowego

Tkaniny NON-CRIMP - brak zmarszczek, brak naprężeń

Zaklasyfikowanie węglowych produktów NON-CRIMP do tkanin może wydać się kontrowersyjne. Wprawdzie są tkane, ale dominuje w nich wzmocnienie wzdłużne. Poprzeczne wzmocnienia służą wyłącznie by utrzymać włókna razem. Można by porównać je do taśm, ale charakteryzuje je większa szerokość. W zasadzie można powiedzieć, że są specjalnym rodzajem taśm. Zastosowanie tkanin NON-CRIMP sprowadza się do obiektów, które należy wzmocnić w jednym kierunku. Tkaniny NON-CRIMP nie mogą być jedynym wzmocnieniem w danym elemencie. Wymagają “zamknięcia” klasycznymi tkaninami. Ważną cechą tkanin NON-CRIMP jest możliwość składania na kilka warstw, bez obaw o miejsca nie-przesączone żywicą.

Gdzie się podziały naprężenia?

W klasycznych tkaninach węglowych wiązki biegną nad i pod innymi. W ten sposób nie da się osiągnąć wiązki, które biegnie idealnie prosto. Takie zafalowania działają jako koncentrator naprężeń. Tkaniny NON-CRIMP nie mają zafalowań, co zbliża wytrzymałość tkaniny do wytrzymałości czystego włókna. To się zdarza rzadko. W ten sposób wykorzystuje się 100% masy aplikowanych włókien. Cięcie ich również jest łatwiejsze niż klasycznych tkanin, ponieważ przykładając nożyczki prostopadle do włókna (a nie ma innych kierunków) można zapomnieć o strzępieniu.
Należy zaznaczyć, że tkaniny NON-CRIMP są konkurencyjne cenowo względem klasycznych. Należy natomiast używać ich umiejętnie i czerpać z nich korzyści: obniżać masę i cenę konstrukcji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl