Producenci
Filtry
Cena
  • od
    do

Roving węglowy - Węglowa nić przewodnia

Podstawową formą włókien węglowych jest roving. Dostarczany na rolkach lub bobinach stanowi doskonały surowiec dla przemysłu kompozytów. Prócz klasycznego zastosowania, jakim jest nawijanie, pultruzja, przeciąganie - doskonałym przykładem są dźwigary w łopatach śmigłowców lub skrzydłach. Roving węglowy zostaje przesączony żywicą, następnie przeciągany przez odpowiedniej wielkości oczko i układany w formie wzdłuż kierunku działania obciążeń. Dzięki niewielkiemu przekrojowi można stopniowo zwiększać przekrój elementu przez nakładanie kolejnych warstw. Warto zwrócić uwagę, że roving węglowy pozwala kształtować element o praktycznie dowolnym przekroju. Poza doskonałą wytrzymałością mechaniczną i łatwością przetwarzania roving węglowy przewodzi prąd elektryczny: można stosować go to uziemiania konstrukcji, wytwarzania pędzli do malowania elektrostatycznego.  Należy zauważyć, że to stosunkowo niedrogi materiał. Cena maleje dosyć gwałtownie ze wzrostem ilości na rolce.

Roving węglowy rovingowi nie-równy

Każdy z czołowych producentów włókien szklanych sprzedaje swój roving. Wszyscy jednak stosują nomenklaturę, która pozwala wybrać roving stosowny do swoich potrzeb. Odczarujmy zawiłe oznaczenia przez wytłumaczenie ich znaczenia:

  • HTS lub STS: hightensile lub standard tensile, odnosi się do wytrzymałości na rozciąganie
  • HM: ta informacja mówi, że mamy do czynienia z wysokim modułem sztywności.Zazwyczaj wysoki moduł sztywności idzie w parze z nieco niższą wytrzymałością na rozciąganie (Tak, wyobraźmy sobie leszczynę i dąb. Dąb jest sztywny ale jeśli obciążenie miałoby spowodować że zmieni kształt, pęknie. Leszczyna, poddaje się ale nie łamie. Gdyby złożyć jej dostatecznie wiele żeby przekrój był równy grubemu dębowi to wytrzyma znacznie większe obciążenia ale nie możemy liczyć że zachowa swój pierwotny kształt. To ma znaczenie przy doborze materiału - zwracajmy również uwagę z jakiego włókna węglowego zostały wykonane inne produkty pochodne)
  • 12K: ten przykład pokazuje ile nitek znajduje się w jednej wiązce. Jeśli dany przekrój rovingu węglowego wypełni się większą ilością włókien węglowych, będą one cieńsze. To poprawia wytrzymałość zmęczeniową konstrukcji. W naszym przykładzie widzimy, że 1 wiązka rovingu węglowego składa się z 12 000 włókien węglowych.
  • tex: liczba zawarta w tym parametrze mówi ile gramów waży 1000 metrów rovingu węglowego. W połączeniu z liczbą K można wnioskować jak drobny jest dany roving węlowy. Im wyższa wartość tex, tym więcej włókna węglowego znajduje się w każdym metrze rovingu.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl